Deváťáci virtuálně v elektrárně
10.02.2022 12:45Exkurze do jaderné elektrárny.Zdroje energie - i to je jedno z témat výuky chemie. A v dnešní době téma velmi aktuální. I ve složité covidové situaci se deváťáci dostali do jedněch z nejstřeženějších prostor v zemi. Do jaderné elektrárny v Dukovanech.
Protože nebyla možná osobní návštěva, podívali jsme se do jaderné elektrárny alespoň virtuálně. V úterý 8.2.2022 jsme v rámci této prohlídky navštívili areál jaderné elektrárny. Dověděli jsme se, jak elektrárna pracuje, kolik energie vyrobí i co musí člověk udělat pro to, aby mohl v jaderné elektrárně pracovat.
Na závěr jsme si zasoutěžili o věcnou cenu.Hurá do druhého pololetí (školní družina)
15.02.2022 13:06Školní družina.První pololetí ve školní družině při ZŠ Tyršova je úspěšně za námi. Statečně jsme propluli strašidelnou zátoku plnou nástrah, užili si krásnou vánoční atmosféru na vánočním ostrově, probojovali jsme se ledovým ostrovem a nyní se už těšíme, co nás všechno čeká během února na karnevalovém ostrově.
Během plavby jsme společně prožili plno skvělých zážitků. V prosinci nás v naší družině navštívil Ježíšek a přinesl dětem spousty krásných dárečků, ze kterých jsme měli velkou radost. A nejen to, s dětmi jsme si užili hezké odpoledne plné pohádek, dobrého jídla a pití.
Leden byl po „náročných“ vánocích plný sportu a pohybu. Děti se účastnily zimní olympiády, kde soutěžily v různých disciplínách, a to i bez potřebného sněhu a ledu, který je na zimní olympiádě tak důležitý. Vyzkoušely si bobování, hokej, bruslení a asi nejvíc zábavné lyžování, ve kterém šlo o soustředěnost a hlavně dokonalou týmovou spolupráci. Všichni byli odměněni za skvělé výkony medailí a diplomem.
Pololetí uteklo jako voda, na děti čekalo pololetní vysvědčení a my jsme si pro ně za odměnu připravily odpolední promítání filmů. Děti si vyrobily své vlastní kornouty na popcorn, hlasovaly si o film, na který by se chtěly podívat, a filmové odpoledne mohlo začít.
Hurá, vyplouváme do druhého pololetí, kde nás čeká spousta krásných zážitků a výzev!Okresní kolo olympiády v matematice
07.02.2022 11:56Předmětová soutěž pro pátý ročníkPřestože je konání okresních předmětových soutěží velmi obtížné pořádat kvůli epidemiologické situaci, probíhají klání matematiků alespoň prostřednictvím internetového spojení. Žáci pátého ročníku se okresního kola zúčastnili ve středu 26. ledna.
Vedli si docela úspěšně. Jakub Killer, Lukáš Komárek a Tomáš Nepomucký obsadili dělenou pátou příčku. Nazar Žartun skončil devátý.Školní kolo Zeměpisné olympiády
01.02.2022 10:55Další tradiční soutěž.Ve čtvrtek 27. 1. 2022 si žáci naší školy mohli poměřit své zeměpisné znalosti. Původně jsme se měli všichni sejít v 7.00 ve škole, ale nařízená karanténa pro dvě třídy nám to trochu zkomplikovala. Nakonec se však téměř všem nahlášeným žákům ze šestých až devátých tříd podařilo do školního kola Zeměpisné olympiády zapojit. Někteří psali ve škole, jiní doma u svých počítačů. Náplní olympiády byla práce s atlasem a test geografických znalostí. Ve třech kategoriích si soutěžící prověřili své schopnosti vyhledávat geografické informace, znalosti o přírodě i lidské společnosti. Nejúspěšnějším řešitelem v kategorii A se stala žákyně 6. A Julie Fialová, na druhém místě se umístil Daniel Morris z 6. B. a třetí příčku obsadila Nikola Majárková z 6. A. Kategorii B jednoznačně ovládla Rozálie Maleňáková, která dosáhla téměř plného možného počtu bodů. Druhé místo náleží Barboře Blažkové a třetí Richardu Gachovi. Všichni tři zmínění jsou žáci 7. A. V kategorii C rozhodovaly o umístění na pomyslné bedně půlbodíky. Výhercem se stal Tomáš Prokeš z 9. A, druhé místo náleží Vítu Kudlovi z 9. B a třetí Ondrovi Kučerovi z 9. A. Všichni budou reprezentovat naši školu v okresním kole, které se bude konat v únoru on-line formou přes informační systém Masarykovy univerzity.
Školní kolo Dějepisné olympiády
25.01.2022 10:34Tradiční oborová soutěž.V druhé polovině ledna proběhlo v naší škole každoroční školní kolo Dějepisné olympiády. Téma letošní soutěže znělo „Šlechta v proměnách času“. Olympiády se účastnili žáci 8. a 9. ročníku. Nejúspěšnějším řešitelem se stal V. Kudla z 9. B s počtem 49 bodů. Druhé místo obsadil žák 8. B M. Novotný, který získal 48 bodů. Třetí místo s 44 body obsadil T. Prokeš z 9. A. Všichni tři nás budou reprezentovat v okresním kole, které by mělo proběhnout v březnu ve Vyškově a do něhož jim přejeme mnoho štěstí.
LVK 2022 - Tyršovka na lyžáku
18.01.2022 12:56Tradiční sportovní kurz.Přes všechna úskalí, která s sebou dnešní doba přináší, se v letošním školním roce podařilo pro žáky sedmých ročníků ze Základní školy Tyršova ve Slavkově u Brna zorganizovat lyžařský výcvikový kurz.
Po výborné zkušenosti z minulých let probíhal kurz opět v krásném Hotýlku u Pekina ve Zlatých Horách. Hotýlek i sjezdovka byly vyhrazeny jen pro náš kurz, a tak bylo jednodušší splnit veškeré hygienické požadavky. Před odjezdem panovaly trošku obavy, že vlivem nevhodných klimatických podmínek na konci roku bude výcvik narušen. Ale opak byl pravdou. V těsné blízkosti hotýlku na žáky čekala upravená sjezdovka s technickým sněhem, takže výcvik mohl od prvního do posledního dne probíhat podle plánu. V průběhu týdne pak napadl poprašek čerstvého sněhu, takže podmínky pro výcvik byly výborné. Hotýlek nabízí nejen krásné ubytování a kvalitní stravu, ale také úžasné wellness zázemí s bazénem, saunou a vířivkou. Kromě toho se v hotýlku nachází dvě bowlingové dráhy. I zde si mohli všichni vyzkoušet, jak zvládnou tento druh sportovní aktivity. Děti si kurz tedy opravdu užívaly, jak na sjezdovce, tak i mimo ni. Všichni začátečníci zvládli základní dovednosti na lyžích nebo na snowboardu. A ti pokročilejší si svoje dovednosti zdokonalili. Po každodenním výcvikovém programu pak byla pro děti připravena spousta zajímavých úkolů, soutěží a her. Závěrem lze říci, že se letošním sedmákům kurz opravdu vydařil.
H.CH.
Okresní kolo Pythagoriády
07.01.2022 09:20Výsledky matematické soutěže.Ve dnech 7. a 8. prosince 2021 proběhlo distanční formou okresní kolo Pythagoriády. Tato matematická soutěž je velmi populární a účastní se jí značné množství talentovaných žáků. My jsme letos vyslali celkem 6 reprezentantů. Všichni předvedli solidní výkony a to se také odrazilo na jejich umístění.
V kategorii šestých ročníků se mezi 40 startujícími umístili na děleném osmém místě Jonáš Florian a Kateřina Obhlídalová.
V kategorii žáků osmých tříd se z 38 účastníků umístili na dělené sedmé pozici Daniela Mendlová a Tereza Šlaichrtová. Těsně za nimi skončila osmá Daniela Svobodová.
Největšího úspěchu dosáhl v kategorii devátých tříd Šimon Přerovský, který obsadil výbornou třetí příčku mezi 19 startujícími.
Žákům děkujeme za dobrou reprezentaci školy.Vánoce s Tyršovkou
04.01.2022 14:05Vánoční akademie v novém kabátě.Každý rok žáci naší školy se svými učiteli nachystají před vánočními svátky program s názvem Vánoční akademie. Bohužel stejně jako v loňském roce program nemohl proběhnout v prostorách kulturního střediska. Zvolili jsme tedy jiný způsob a vytvořili filmovou verzi, která snad diváky potěšila a pobavila. Velký dík za práci na zpracování filmu patří žáku devátého ročníku Patriku Šaňkovi.
Polytechnický projekt v 5.třídě
17.12.2021 13:27Projektový den.„To už jdeme domů? Kdy sem půjdeme příště?“ Takhle se děti z V.A neloučily s cukrárnou či s návštěvou akvaparku, ale kupodivu i s výukou ve školních dílnách. Páteční dopoledne vyměnily učebnice za pracovní nástroje a pomocí pily, vrtačky, pilníku a smirkového papíru si vyrobily ze dřeva drobné vánoční ozdoby. Jejich nadšení pro práci s přírodním materiálem a skutečným nářadím přineslo ovoce. Poměrně rychle stoupala jejich zručnost a sebevědomí a ze školy se jim podařilo odejít s hotovým výrobkem a nepoškozenými prsty.
Vlastní práci předcházela teoretická příprava, plánování a seznámení s projektováním daného výrobku v počítačovém programu. Žáci také sledovali tisk výrobku na školní 3D tiskárně.
Celou akci završila třídní minisoutěž o nejzdařilejší výrobek. Blahopřejeme Antonínu Čandrlovi, Ondřeji Minksovi a Jakubu Vrbovi za umístění na prvních třech místech.
Invenio - spolupráce na projektu
17.12.2021 07:44Diagnostika nadaných žáků.Naše škola se zapojila do přípravy testovacího systému Invenio. Hlavní jádro vývojářského týmu systému Invenio tvoří odborníci z Centra rozvoje nadaných dětí z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Testování má sloužit k zjišťování nadání žáků v prvním až šestém ročníku. Zatím se testují pouze žáci čtvrtých tříd, ale pracovníci fakulty slibují, že po ověřování, kterého se účastní i naše škola, by měl být systém k dispozici i pro další ročníky.
Účast je samozřejmě dobrovolná a výsledky testování jsou posílány rodičům dětí. Pro ně to může být důležitou informací k dalšímu možnému rozvoji dítěte. V případě mimořádně nadaných dětí obdrží upozornění také škola kvůli možné podpoře žáka v procesu dalšího vzdělávání.Výhody diagnostického systému (viz https://www.invenio.muni.cz/)
1) Silná a ověřená východiska
Jednotlivé diagnostické hry jsou založeny na moderní a výzkumy podložené teorii inteligence C-H-C. Většina z nich vychází z ověřených testových principů, které se využívají v psychologické diagnostice.
2) Odborné kvality vývojářského týmu
Náš tým je tvořen psychology a vědci z Masarykovy univerzity, kteří jsou předními odborníky na psychologii nadaných dětí, kognitivní psychologii, dětskou diagnostiku a psychometriku (vývoj a ověřování testů). Při vývoji a ověřování jednotlivých her využíváme nejmodernější statistické postupy a analýzy. Spolupracujeme s profesionálními programátory, grafiky, dabéry, scénáristy a dalšími odborníky.
3) Mnohaletý vývoj
Každá z našich diagnostických her je výsledkem mnohaletého vývoje s několika fázemi ověřování a řadou analýz velkého množství dat. Pro každý z testů průběžně předkládáme důkazy o jeho validitě (zda skutečně měří to, co deklarujeme) a reliabilitě (zda měří přesně).
4) Kvalitní a aktuální normy, které neustále zpřesňujeme
Normy (soubor dětí stejného věku, se kterými je porovnáván výsledek žáka pro výpočet skórů, např. percentilu) každé z našich her jsou založeny na vzorku více než 1000 dětí z nejrůznějších škol po celé ČR, aby byly dostatečně reprezentativní. Víme, že normy nesmí být zastaralé, proto je neustále aktualizujeme.
5) Více zábavy a méně strachu
Naše testy mají formu jednoduchých počítačových her s komiksovou grafikou, příběhem, zvuky, získáváním bodů a dalšími herními mechanismy. Řada psychologických výzkumů dokazuje, že herní prvky vedou ke zvýšení motivace dětí (zaujetí testem) a ke snížení jejich obav z testování.
6) Modularita – zjišťuji jen to, co potřebuji vědět
Každá z našich her je zaměřena na jinou schopnost. Při sestavování sady testů můžeme vyjít z potřeb školy či individuálních dětí a měřit jen to, co je opravdu třeba, abychom děti nepřetěžovali.
7) Efektivita a rychlost
Děti hrami provází robotický psík Vincent. Není tedy třeba, aby pedagog žákům radil, jak hry ovládat, vše zvládnou sami. Hry je proto možné zadávat v počítačové učebně více žákům najednou, např. v rámci plošného screeningu. Zpráva s výsledky se generuje automaticky ihned po testování.
8) Snadnost použití
Hry se spouští v internetovém prohlížeči, nic není třeba instalovat. Neustále pracujeme na tom, aby bylo ovládání systému a her co možná nejintuitivnější pro všechny zúčastněné – pedagoga, rodiče i samotné dítě.
9) Objektivita a omezení lidské chyby
Všechny instrukce jsou v našich hrách všem žákům zadávány stejně, standardně a objektivně. Nejsou tedy ovlivněny povahou či zkušenostmi administrátora. Stejně objektivní je i skórování, při kterém navíc nemůže docházet k chybám z nepozornosti, protože k vyhodnocení dochází automaticky.
10) Neustálý vývoj
Aktuální podoba Invenia není finální, je to dynamický systém, který se stále rozvíjí. Pravidelně aktualizujeme normy jednotlivých her a realizujeme doplňkové výzkumy, které ověřují dílčí testové a herní prvky. Snažíme se zlepšovat uživatelskou přívětivost systému z pohledu rodiče, učitele i dítěte a především stále vyvíjíme nové hry, abychom pokryli co nejvíce schopností.