• Slavkovské memento

16.05.2022 14:33
      Tradiční soutěž Slavkovské memento s tradičním úspěchem.

I letos se naši žáci zúčastnili literární soutěže Slavkovské memento, kterou každoročně vyhlašuje Zámek Slavkov – Austerlitz, p.o. spolu s Klubem autorů literatury faktu a Čs. obcí legionářskou a ve spolupráci s Městskou knihovnou ve Slavkově u Brna. Poslali jsme tři práce prozaické, všechny na téma Války – neválky, a jednu práci z oblasti poezie. Můžeme být právem hrdi na to, že všechna dílka našich žáků byla porotou oceněna. Matěj Leitner, Pavlína Járová i Jakub Stavěl získali za své prózy shodně 3. místo v kategorii základních škol, přičemž 1. a 2. místo nebyly uděleny. Natalie Mikšíková byla za svou báseň oceněna čestným uznáním. Všem mladým autorům gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalším tvůrčím psaní.

• Pěvecká soutěž

16.05.2022 09:32
      Pěvecká soutěž – 2. a 3. ročníky.

Krásná pěvecká soutěž proběhla v pátek 13. května. Dvacet vybraných zpěváků  ze 2. a 3. tříd předvedlo svoje pěvecké výkony ve školním kole. A bylo opravdu z čeho vybírat. Všechny děti podaly  velmi vyrovnané a pěkné výkony, překonaly trému a zazpívaly před početným publikem. Ke zdařilému průběhu soutěže přispělo i příjemné prostředí nové venkovní učebny, kde se mohly sejít povzbudit své spolužáky i ostatní děti.  Nakonec porota po těžkém rozhodování ocenila tyto zpěváčky:
      1.    místo – Veronika Pospíchalová  III. B , Stela Sláviková II. A
      2.    místo -  Kryštof Svoboda III. A,   Alžběta Pospíchalová II. B
      3.    místo – Tereza  Lysáčková III. A,  Anna Mazurová II. A

Čestné uznání si pak odnesli : Gabriela Pecháčková III. B, Nina Kolářová II. B a  Ondřej Slaný III. B
      Všem výhercům moc gratulujeme a přejeme jim, ať jim radost ze zpěvu vydrží co nejdéle.

• Pohár rozhlasu 2022 - okresní kolo

13.05.2022 08:46
      Úspěch v okresním kole celostátní soutěže.

Žáci a žákyně Základní školy Tyršova Slavkov u Brna se každoročně účastní atletické soutěže Pohár rozhlasu s Českou spořitelnou. Okresní kolo probíhalo na atletickém stadionu ve Vyškově.
      Starší kategorii v atletických disciplínách běh 60m, 800m, 1500m, skok daleký, skok vysoký, vrh koulí a štafetový běh 4x60m reprezentovali žáci a žákyně ze 8. – 9. ročníku. U mladší kategorie vrh koulí nahradil hod míčkem a dlouhé běhy byly kratší (600m a 1000m).
      Vynikajícího úspěchu dosáhli mladší žáci, kteří ovládli svou kategorii a postupují do krajského kola. Ostatní týmy se umístily shodně na třetích místech. Škoda některých zranění na poslední chvíli, protože například starším žákům k prvenství mnoho nescházelo.
      Zatímco sportovní výkony atletů lze hodnotit velmi kladně, pořadatelům z Vyškova se tentokrát moc nedařilo a nevyhnuli se velkým chybám. Doufejme, že další spotovní soutěže se již podaří zorganizovat výrazně lépe.
      Všem závodníkům patří poděkování za příkladnou reprezentaci školy.
      Mladším chlapcům přejeme co nejlepší výsledky i v krajském kole v Břeclavi.

• Jak je důležité míti Filipa

09.05.2022 08:34
      Výborný výkon našich malých fotbalistů.

Tohle není pokračování slavné komedie od Oscara Wilda, nýbrž výstižné hodnocení pátečního okresního finále ve fotbale.
      V pátek 6. 5. 2022 jsme přijeli do Vyškova na okresní finále ve fotbale, kam jsme postoupili ovládnutím turnaje našeho okrsku pro II. kategorii, tedy žáky 4. a 5. třídy.
      Stejně jako v předchozím turnaji nás čekali čtyři soupeři – ZŠ Na Vyhlídce Vyškov, ZŠ Bohdalice, ZŠ Morávkova Vyškov a ZŠ Pustiměř. Hrálo se systémem každý s každým.
      Sestava zůstala stejná až na jednu změnu, přibyl uzdravený Tomáš Kropáček. Takže v brance nastoupil Viktor Poláček a do pole byli připraveni Filip Ledvina, Štěpán Maleňák, Theodor Koprol, Johan Kurka, Jakub Kuchta, Nazar Žartun, Jakub Killer, Ondřej Blažek, Jan Dostál a již zmiňovaný Tomáš Kropáček. Střídat bylo možné hokejově.
      Rozjezd do turnaje byl vlažný. První dva zápasy jsme vybojovali remízu.  Nejdříve s Morávkovou 2:2, následně s Pustiměří 1:1. Mezi střelce se zapsal Ledvina 2x a Killer. Ovšem naše výkony postupně gradovaly. V poměru 2:0 jsme porazili Bohdalice, branky vsítil opět Ledvina a k němu se přidal Maleňák. Poslední zápas proti ZŠ Na Vyhlídce nabídl "one man show" v podání Filipa Ledviny, kterému se podařilo dopravit do sítě soupeře celkem 6 branek, tedy dvojitý hattrick a na další góly přihrát svým spoluhráčům. V tomto zápase se dvakrát prosadil také Blažek a jedenkrát Kuchta.
      Turnaj jsme skončili se dvěma výhrami a dvěma remízami, naše celkové skóre bylo 14:3. Opět jsme zůstali neporažení. Zbývalo než jen počkat na ostatní výsledky soupeřů. O celkovém vítězi rozhodlo nevídané drama. Slovy pořadatele turnaje pana Brtníčka: „To tady ještě za 23 let nebylo“. ZŠ Morávkova totiž získala shodně s námi 8 bodů. Další kritérium také nerozhodlo – vzájemný zápas skončil 2:2. Ani skóre neurčilo vítěze, znovu 14:3. Nerozhodlo se tak sportovní cestou, ale cestou štěstěny. Za mě trochu zvláštním způsobem los z poháru vítěze rozhodl pro ZŠ Morávkovou. Ta postupuje do krajského finále.
      I přes to kluci předvedli fantastické výkony a s trochou štěstí mohli být vítězi. Za to jim patří velký obdiv. Nejen nejlepším střelcem s devíti góly, ale podle mého názoru i nejlepším hráčem celého turnaje byl Filip Ledvina. Vítězům gratulujeme a přejeme hodně zdaru v další fázi. Dále bych chtěl poděkovat za bezproblémovou organizaci a hladký průběh turnaje.
      Sportu zdar a fotbalu zvlášť!
      Jiří Legner

• Exkurze do Technického muzea

05.05.2022 13:16
      Žáci 8. ročníku na poučné vzdělávací akci.

Ve středu 4. 5. 2022 se žáci 8. tříd zúčastnili exkurze do Technického muzea v Brně. Navštívili výstavu s názvem Stroje Leonarda da Vinci, na níž měli možnost se seznámit s více než padesáti modely da Vinciho strojů a reprodukcemi jeho slavných obrazů. Funkčnost některých strojů bylo možné si i osobně vyzkoušet (např. zvedák, kuličkové ložisko, setrvačník), ostatní stroje si mohli zblízka prohlédnout. Na závěr prohlídky žáci navštívili Technickou hernu, kde se zábavnou, interaktivní formou seznámili s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi. Program dne byl zakončen procházkou po památkách v centru Brna, během níž se žáci dozvěděli alespoň pár informací o některých zajímavých historických objektech v centru Brna.