Den Země
- 27.04.2025 14:01
Den Země je den věnovaný planetě Zemi, který každoročně připadá na 22. dubna. Jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. První Den Země byl slaven v San Francisku roku 1969, i když tato akce byla spíš zamýšlena jako happening proti válce ve Vietnamu. O rok později začala svátek slavit OSN a v roce 1990 se k Americe připojil zbytek světa. 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. Dnes jej slaví více než miliarda lidí ve světě bez ohledu na původ, víru či národnost. V rámci Dne Země podnikají žáci naší školy každoroční exkurze zaměřené na životní prostředí, a to zejména v našem nejbližším okolí.
Čtvrtý ročník měl v areálu školy svůj program spojený s ekologicky zaměřenou soutěží. Páté třídy měly svůj program ve škole a v zámeckém parku. Žáci šestého ročníku navštívili kompostárnu ve Slavkově. Sedmáci se seznámili s provozem čističky odpadních vod v Hodějicích. Žáci osmých ročníků se zajeli podívat na třídírnu separovaného odpadu firmy Respono, a.s. ve Vyškově a na skládku odpadu. Nejstarší žáci školy navštívili firmu LIKO-S, a.s., kde se seznámili s jejich ekologicky zaměřeným výrobním programem.
Pátá třída v zámeckém parku
Den Země v zámeckém parku 5.B V úterý 22. dubna si žáci třídy 5.B připomněli Den Země – každoroční akci zaměřenou na ochranu životního prostředí. Tento den jsme strávili v krásném prostředí zámeckého parku ve Slavkově, kde nás čekal bohatý program plný poznání i zábavy. Jedním z vrcholů dne byla úniková hra s ekologickou tematikou, při které si žáci nejen procvičili své logické myšlení, ale zároveň se dozvěděli spoustu zajímavých informací o naší planetě a její ochraně. Velkým zážitkem byla také přednáška pana Navrátila, místního ornitologa, který nás poutavě seznámil s ptactvem, které lze ve Slavkově a okolí pozorovat. Díky různým typům dalekohledů jsme si mohli sami vyzkoušet, jak náročné, ale i fascinující je pozorování ptáků v terénu. Zajímavostí byla i ukázka vábení ptáků, praktické určování ptačích per či objevení hnízda moudivláčků. Celý den byl nejen poučný, ale také příjemně strávený na čerstvém vzduchu. Všichni jsme si ho moc užili a už teď se těšíme na další podobnou akci!
SKŠestý ročník na slavkovské kompostárně
Kompostárna a systém nakládání s bioodpady funguje ve Slavkově u Brna již od roku 2009. Na bývalé skládce, dnes upravené a rekultivované, je zpracováván odpad ze zeleně z celého území města, jednotlivých domácností i veřejných ploch. Není divu, že v průběhu projektové výuky vztahující se ke Dni Země zamířily kroky šestých tříd právě na toto místo spjaté s ochranou životního prostředí.
Díky poutavému výkladu pana Radoslava Lánského, bývalého ředitele slavkovských technických služeb, se žáci dozvěděli, kam se sváží bioodpad. Byli poučeni o tom, jak je přeměněn přírodním aerobním procesem, tedy za přístupu kyslíku a mikroorganismů, na kvalitní hnojivo obsahující organické látky humusového charakteru, a to v průběhu cca šedesáti dnů, vše s pomocí řízeného vedení, překopávání a zvlhčování.
Jsme rádi, že jsme se s žáky mohli dozvědět více o možnostech snižováním objemu celkového odpadu, plošného třídění a svozu bioodpadu a o způsobech, jakým přírodě vrátit to, co jsme jí vzali.
LHSedmáci a ČOV
Žáci sedmého ročníku se vypravili pěšky v krásném počasí po cyklostezce do Hodějic. Cílem byla čistička odpadních vod v Hodějicích. Tam se díky vedoucímu provozu panu Boháčkovi seznámili s provozem čističky odpadních vod v Hodějicích. Viděli, jakým způsobem se odpadní vody zpracovávají, aby se voda do přírody vracela v co nejlepším stavu. Po malé přednášce byl čas i na žákovské dotazy. Zpět do Slavkova se vrátili opět po svých a tak kromě získání nových vědomostí také udělali něco pro své zdraví.
ZSOsmáci v Responu
Dne 22. 4. u nás ve škole probíhá obvykle Den Země. Žáci druhého stupně mají zajištěný program, který jim připomene to, jak je důležité pomáhat přírodě a naší zemi. My, žáci 8. ročníků, jsme se zúčastnili exkurze ve vyškovské firmě Respono, kde jsme se dozvěděli něco o tom, co se děje s odpadem, který vyhodíme do popelnice nebo do kontejneru, popřípadě odložíme přímo do Respona. Viděli jsme třídicí linku, kde se odpad třídí, ohromné hromady slisovaného plastu, který se pak dále zpracovává, ale třeba i koutek nazvaný Re-use centrum, kde můžou lidé odložit věci, které jsou ještě pěkné a funkční, ale už je nepotřebují. A někdo jiný si je zde může zase vzít. Poté jsme se přesunuli na skládku směsného odpadu v Kozlanech, kde nám paní zaměstnankyně pověděla zajímavosti o odpadu a celkově o skládce. Mohli jsme zde v vidět popelářská auta navážející odpad, dozvědět se, co se děje se skládkou, když je zde mnoho odpadu, nebo jaký problém může do budoucna znamenat nevytříděné sklo či plast. Zjistili jsme, jak rychle se skládka plní a že možná za pár let bude plná a bude se muset hledat nové místo, kam odpad vyvážet. Celkově jsme si tento den užili, dozvěděli jsme se něco nového a snad jsme se i poučili.
Děkujeme všem zaměstnancům, kteří se nám věnovali.
E. Daňková, T. Lužová, S. Halíčková, N. KavalováDevátý ročník na exkurzi ve firmě LIKO-S
V letošním roce se připomenutí Dne Země zúčastnil i ročník devátý. Podařilo se dohodnout exkurzi ve slavkovské firmě LIKO-S, a.s.. Díky vedení a především díky panu Liboru Musilovi se celá návštěva vedla v přátelském duchu. V připravené prezentaci pan Musil žáky seznámil s výrobou, na kterou se firma zaměřuje, s vývojem technologií, které umožňují návrat ke kořenům moderní cestou.
Poté se žáci vydali na prohlídku realizovaných staveb. Viděli, jak budováním zelených fasád, interiérových živých stěn, nebo kořenových čistíren, přináší firma řešení pro přírodní tepelnou stabilizaci budov. Na vlastní oči se mohli přesvědčit o tom, jak moderní výstavba může probíhat v souladu s přírodou, jak živé stěny dokáží vyřešit přehřívání budov a městských ulic v parném létě. V zimě naopak pomáhají se zadržením tepla.
ZS
- Zpět na seznam článků
Nejnovější články