Čtvrtek 13. 8. 2020

Mgr. Soňa Nakoukalová

(přízemí, sborovna, konzultační místnost)

kontakty prostřednictvím Edupage

konzultační hodiny budou upřesněny:

• rodiče v pondělí 7:30 - 8:30, případně po dohodě v jiném termínu
  • žáci a žákyně: v pondělí 13:30 - 14:30

Standardní činnosti výchovného poradce:

• kariérové poradenství a poradenská pomoc při rozhodování o další vzdělávací a profesní cestě žáků
  • koordinace mezi hlavními oblastmi kariérového poradenství
  • základní skupinová i individuální šetření k volbě povolání
  • poradenství zákonným zástupcům
  • spolupráce se školskými poradenskými zařízeními
  • zajišťování skupinových návštěv žáků v informačních poradenských střediscích úřadů práce
  • podávání informací o možnostech dalšího studia
  • podávání informací o podmínkách příjímacích řízení na střední školy

Změny v termínech přijímacích zkoušek na střední školy a konzervatoře pro školní rok 2020/2021

Jednotná přijímací zkouška na střední školy pro školní rok 2020/2021 proběhne 8. června pro čtyřleté obory a 9. června pro víceletá gymnázia. Obsah a forma přijímací zkoušky se nemění, a stejně tak by zůstala beze změny kritéria přijímání stanovená ředitelem školy. Stále tak platí, že by zkouška proběhla i ve společné části – tedy jednotná zkouška - z písemného testu z českého jazyka a literatury a písemného testu z matematiky.

Na webu MŠMT je uvedeno:
Zákon č. 135/2020 Sb. stanoví jednotný termín, dokdy nejpozději musí žáci přihlášení na jakoukoliv střední školu odevzdat zápisový lístek. Tento termín se odvíjí od termínu pro konání jednotné přijímací zkoušky, a to i pro školy, které jednotnou přijímací zkoušku nekonají. K termínu pro konání jednotné přijímací zkoušky (který bude teprve ministerstvem vyhlášen) se nejdříve přičte 8 kalendářních dnů (pro zveřejnění výsledků školou) a potom 5 pracovních dnů pro odevzdání zápisového lístku. Do této doby mohou všichni žáci uplatnit zápisový lístek a tento termín platí i pro školy, které zveřejní výsledky dříve. Střední škola tedy nemůže nutit žáky odevzdávat zápisový lístek dříve, žáci mají právo využít celou lhůtu danou zákonem pro rozhodnutí, na kterou školu zápisový lístek odevzdají.
Výsledek jednotných přijímacích zkoušek využijí obě školy, na které se žák původně hlásil, pokud se tam koná také jednotná zkouška. Výsledek pro vyhodnocení přijímacího řízení tedy využije i škola, na které žák jednotnou zkoušku nekoná.
Přijímací zkouška sama o sobě o přijetí nerozhoduje, ale je pouze jednou částí přijímacího řízení na střední školu. Ředitel školy hodnotí splnění kritérií přijímacího řízení uchazečem také podle hodnocení na vysvědčeních z předchozího vzdělávání, výsledků školní přijímací zkoušky, je-li stanovena, případně dalších skutečností, které osvědčují vhodné schopnosti, vědomosti a zájmy uchazeče.
Odvolání proti rozhodnutí ředitele školy nebude přípustné z důvodu urychlení procesu přijímání. Zákon nicméně nově zmiňuje institut nového rozhodnutí podle správního řádu. Ten umožní přijmout dříve nepřijaté uchazeče na místa uvolněná tím, že si úspěšní uchazeči vybrali jinou školu. V případě vydání nového rozhodnutí bude moci tento nově přijatý uchazeč uplatnit i již jednou uplatněný zápisový lístek.

Školy hodnocení jednotné zkoušky zapracují v celkovém hodnocení splnění kritérií přijímacího řízení uchazečem; hodnocení jednotné zkoušky se podílí na hodnocení uchazeče nejméně 60 % a v případě přijímacího řízení do oborů vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou nejméně 40 %.