Pátek 15. 11. 2019

Exkurze k Rudickému propadání

Devátý ročník na vzdělávací akci.

Žáci 9. ročníku se 26. září vydali na exkurzi ,,Rudické propadání“, které se nachází severně od Brna, poblíž obcí Jedovnice a Rudice.
Národní přírodní památka Rudické propadání je součástí CHKO Moravský kras. Jedovnický potok se zde propadá do 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Jeho součástí je také největší podzemní vodopád v ČR (35 m), nejhlubší suchá propast (153 m) či Obří dóm. To vše žáci navštívili. Vyzkoušeli si i lezení v jeskyních, brodění řeky nebo hledání a roztloukání Rudických koulí (kulatých křemičitých útvarů), v kterých mohli jako překvapení nalézt dutinku vyplněnou krystalky či jinými minerály. Všechny informace se žáci dozvěděli během odborného výkladu od průvodců z Lipky. Žákům se tato exkurze velmi líbila a těší se na další podobné akce.
Sarah Vinklerová, žákyně IX.A ZŠ Tyršova, Slavkov u Brna