• Památník Terezín

• 19.05.2021 09:40
      • On-line (distanční) výukové programy Památníku Terezín.
      • Každoročně navštěvují žáci devátého ročníku naší školy Památník Terezín. Proto jsme velmi přivítali nabídku pracovníků Památníku, kteří se přizpůsobili aktuální situaci a připravili on-line aktivity, jež lze s žáky absolvovat v případě distanční výuky.
        On-line interaktivní výukové programy jsou realizovány prostřednictvím aplikace Google Meet.
        Z nabízených programů jsme vybrali tři a realizovali jsme je v pátek 14. a 21. května:
        1. Prezentace historie Terezína v době druhé světové války s důrazem na problematiku terezínského ghetta.
        2. Virtuální prohlídka Malé pevnosti. Prostřednictvím 3D skenů byly žákům prezentovány interiéry i exteriéry bývalé věznice gestapa. Výhodou byl interaktivní kontakt mezi průvodcem a žáky, kteří mohli klást dotazy. Prohlídka byla doplněna množstvím dobových fotografií a dokumentů.
        3. Workshop Efekt přihlížejícího, který se zaměřuje na roli tzv. přihlížejících, a to nejen v průběhu holokaustu. Žáci pracovali s textovým a obrazovým materiálem i s filmovým záznamem výpovědi pamětníků, kteří hovořili o svých prožitcích během transportu do terezínského ghetta ve vztahu k přihlížejícím, diskutovali o situacích, kdy se jedinec stává přihlížejícím, a o nebezpečí tohoto postoje pro ně samotné.

Památník Terezín je pro veřejnost znovu otevřen od 12. května, ale zatím bez možnosti komentovaných prohlídek a s omezením kapacity. Byl rovněž přesunut termín konání Terezínské tryzny, a to až na září. Naše poděkování patří proto všem pracovníkům muzea, kteří v nepříznivé epidemiologické situaci dokázali žákům zprostředkovat hodnotný on-line výukový program.

• Zpět na seznam článků