• Den Země

• 22.04.2024 15:05
      • Den Země je den věnovaný planetě Zemi, který každoročně připadá na 22. dubna. Jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. První Den Země byl slaven v San Francisku roku 1969, i když tato akce byla spíš zamýšlena jako happening proti válce ve Vietnamu. O rok později začala svátek slavit OSN a v roce 1990 se k Americe připojil zbytek světa. 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. Dnes jej slaví více než miliarda lidí ve světě bez ohledu na původ, víru či národnost. V rámci Dne Země podnikají žáci naší školy každoroční exkurze zaměřené na životní prostředí, a to zejména v našem nejbližším okolí. Tentokrát jsme využili nepřítomnost devátých ročníků (zkoušky na střední školy) a uspořádali akci v pátek 12. dubna. Počasí se vydařilo, a tak jsme mohli uspořádat tematické výchovně vzdělávací vycházky a exkurze.
        Pátý ročník absolvoval přírodovědnou vycházku do okolí Slavkova.
        Žáci šestého ročníku navštívili kompostárnu ve Slavkově. Díky výkladu pana Radoslava Lánského, bývalého ředitele slavkovských technických služeb, se žáci dozvěděli, co je to kompost, jak vzniká a jak se dále využívá. Po cestě zpět ještě sbírali do pytlů odpadky, a tím také pomohli s úklidem Slavkova. Naše poděkování patří panu Lánskému, který nám věnoval svůj čas a poskytl našim žákům velice zajímavý výklad o historii a fungování místní kompostárny. Poděkování patří i technickým službám za umožnění exkurze.
        Sedmáci se díky panu Boháčkovi seznámili s provozem čističky odpadních vod v Hodějicích.
        Žáci osmých ročníků se zajeli podívat na třídírnu separovaného odpadu firmy Respono, a.s. ve Vyškově.

Úkolem žáků bylo také vymyslet anglickou básničku (říkanku) na téma odpadky. Zde jsou 3 nejpovedenější:
        Litter poems

Jiří Mátl
        In gutters deep, where shadows flitter,
        Lies the curse of mankind: the litter.
        A haven for the vermin´s play,
        a sight that spoils the light of day.

Klára Kotolanová
        Hi, I’m garbage,
        you should recycle me,
        but you throw me of the bridge.

Then animals in rivers are in danger
        just because of a lazy, stupid stranger.

So next time throw me into the containers,
        and I will be recycle a bit later.

And animals in rivers will be safe
        instead of lying dead in a huge water grave.

Natálie Tomášková
        There are many problems in the wolrd
        for which we haven’t found a solution,
        and sadly one of them is also
        the ocean pollution.

People throw away a garbage
        Every single day.
        Some of them end up in oceans
        And that is not OK.

Plastic, paper, glass or metals
        Every rubbish type
        Recycle, that’s all that matters
        Just try to make it right.

• Zpět na seznam článků