• Naše škola v době koronavirové krize a těsně po ní.

• 30.06.2020 18:57
      • Období, které jsme opravdu nečekali, ale se kterým jsme si poradili.
      • Letošní školní rok je tak netradiční, že víc netradiční už snad ani být nemůže. Veškeré pečlivě vypracované plány vzaly 11. března za své. Škola se pro děti uzavřela a charakter výuky se zcela změnil.

Uzavření škol a s tím spojená nutnost komunikovat s dětmi na dálku nás překvapila, ale nezaskočila. Po počátečním vymýšlení a diskutování nad tím, co vlastně z učiva je možné přes IT dětem předat, probíhá už třetí měsíc plná distanční výuka klíčových předmětů prostřednictvím našeho informačního systému. Výhodou mělo být a snad také bylo, že zadávání prací bylo jednotné, byla možnost komunikace s učitelem a to vše na jedné platformě.  Práce byly zadávány ve stejném termínu a čas na práci měli žáci dle vlastní volby.

Je jasné, že taková výuka nenahradí tu klasickou. Kontakt s učitelem, vysvětlování učiva, okamžitá reakce na dotaz, kontakt se spolužákem a podobně prostě chybí. Bylo velmi důležité, jak se k výuce postaví samotní žáci a jejich rodiče. Většina se skutečně snažila a všem patří poděkování a uznání. Není to vždy jednoduché a ve škole si všichni uvědomují, jak složité to pro některé rodiny muselo být. Ať už z důvodů časových, materiálních nebo i jiných. Také nejsme naivní jako v televizi a nemyslíme si, že všechny děti se neustále chtějí vzdělávat a netouží po ničem jiném než studovat a studovat.

Od 11. května jsme zahájili ve škole přípravu na jednotnou přijímací zkoušku a zájem žáků byl příkladný. Všichni věříme, že jim zkouška vyšla podle přání.  Snad se dostanou na vybrané školy a bude se jim tam dařit alespoň tak jako na Tyršovce.

Od 25. května jsme dali možnost nepovinné docházky žákům prvního stupně. Obsah výuky byl stejný pro všechny. Pro ty doma (distanční vzdělávání) i pro ty, kteří se rozhodli chodit do školy. Jen se tomu nemuseli věnovat doma, ale ve třídě s paní učitelkou nebo paní asistentkou.

Samozřejmě vše je organizováno na základě doporučení MŠMT a v souladu s hygienickými předpisy. Rodiče a žáky pečlivě informujeme pomocí zpráv systému Edupage.

V červnu byly zavedeny konzultace pro žáky druhého stupně zaměřené na vysvětlení učiva z doby domácí výuky. Učitelé opakují učivo, odpovídají na otázky a žáci zjišťují, jestli učivo pochopili správně.

Hodnocení celého druhého pololetí je také jiné než obvykle. Vysvědčení je spíše orientační a vychází především z hodnocení prvního pololetí.

Samozřejmě se kromě výuky ve škole využil čas k drobným opravám, k úpravě venkovního areálu a k rozjezdu jednoho většího projektu, který by měl ještě více zkvalitnit prostředí naší školy. Ale o tom až v některém dalším článku.

• Zpět na seznam článků