• Rovná záda

• 17.10.2022 11:08
      • Od 1.9.2010 probíhá dlouhodobý projekt Optimalizace pohybového režimu školy - základ prevence poruch držení těla (zkráceně "Rovná záda").
      • O projektu

V souladu se školním vzdělávacím programem, se zaměřením a vybavením školy se vedení ZŠ Tyršova spolu s pedagogy rozhodlo věnovat zvýšenou pozornost zdraví dětí a jejich životnímu stylu. Jelikož děti tráví asi jednu třetinu celkové aktivní části dne ve škole, měla by škola ke zdravému způsobu života své žáky vychovávat.
        Poruchy držení těla získané v dětství mají v pozdějším věku výraznou souvislost s bolestivostí páteře a nosných kloubů. Ovlivnění a snížení nevhodných zátěžových faktorů v denním životě dětí má příznivý efekt nejen na podpůrně pohybový systém, ale i na celkové zdraví.

Ve spolupráci s odborníky (rehabilitační lékař, dětská lékařka a fyzioterapeut) hodlá škola věnovat zvýšenou pozornost těmto problémům. Po diagnostice poruch budou následovat i opatření k nápravě v oblasti (úprava režimu, využití kompenzačních pomůcek, nepovinný předmět – zdravotní tělesná výchova).

Na základě stanoveného harmonogramu probíhá každý rok měření stavu držení těla u dětí 2. – 5. ročníků. Kineziologický rozbor provádí fyzioterapeut rehabilitačního pracoviště B.Braun Avitum Austerlitz ve Slavkově u Brna.
        Děti jsou na základě výsledku měření zařazeny do tří skupin: 1. norma, 2. vadné držení těla - VDT 3. skolióza – kyfóza/kyfóza. Výsledek vyšetření obdrží zákonný zástupce dítěte.
        Pro žáky 2. až 5. ročníků nabízí škola v rámci dlouhodobého projektu „Rovná záda“ možnost prevence a nápravy VDT formou nepovinného předmětu Zdravotní tělesná výchova (ZTV) a také zařazením prvků nápravných cvičení přímo do výuky tělesné výchovy. Výuka ZTV bude probíhat jedenkrát týdně v tělocvičně ZŠ Tyršova.
        Škola také opatřila učebnu počítačů novými židlemi, které jsou určeny pro tzv. dynamické sezení. I to by mělo přispět k nápravě vadného držení těla a to u všech dětí u nás ve škole.

Změny v projektu "Rovná záda" - výuka ZTV ve školním roce 2022/2023

Dlouhodobý školní projekt „Rovná záda“ je ve škole realizován již dvanáct let a přináší pozitivní výsledky týkající se prevence a nápravy vadného držení těla dětí. Hlavní součástí tohoto projektu byla výuka předmětu Zdravotní tělesná výchova (ZTV).

Od předloňského školního roku ovšem došlo k částečným úpravám v organizaci tohoto projektu. Zdravotní tělesná výchova, která je nedílnou součástí projektu, se ve čtvrtém a pátém ročníku stala součástí výuky Tělesné výchovy. Děti z družiny zase mohou navštěvovat kroužek Rovná záda, který pořádáme ve spolupráci ČUS  a Regionálním spolkem, z.s.. Tento kroužek tak nahradil nepovinný předmět Zdravotní tělesná výchova.

• Zpět na seznam článků