• Speciální pedagog a výchovné poradenství pro žáky s SVP

• pondělí 13.00 - 14.00
        • pátek      8.00 - 9.00

Standardní činnosti výchovného poradce

• metodická podpora při přípravě, realizaci a vyhodnocení PLPP (plán pedagogické podpory) pro žáky s potřebou podpůrného opatření 1. stupně a při sestavování IVP (individuální vzdělávací plán).
        • evidence žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
        • péče o žáky mimořádně nadané
        • spolupráce s třídními učitelkami a asistentkami pedagoga
        • spolupráce při řešení výchovných problémů, svolávání výchovných komisí pro jednání s rodiči
        • spolupráce s speciálními pedagogickými pracovišti

Školní speciální pedagog

Školní speciální pedagog vykonává činnosti zaměřené na odbornou podporu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami i všech ostatních žáků, kteří potřebují speciálně pedagogickou podporu a péči založenou na krátkodobých či dlouhodobých podpůrných opatřeních. Jeho služby mohou využít žáci, jejich rodiče a samozřejmě také pedagogové a pracovníci této školy.

Ke školnímu speciálnímu pedagogovi se žáci dostávají na doporučení učitele, na žádost rodičů i na základě vlastního přání. Školní speciální pedagog pracuje s jednotlivými žáky či žákovskými skupinami. K individuální systematické práci je nutný písemný souhlas rodičů či zákonných zástupců. Školní speciální pedagog se řídí etickým kodexem a je vázán mlčenlivostí.

Děti / žáci mohou školního speciálního pedagoga vyhledat, když mají problémy s učením, nevědí, jak se učit, mají potíže se soustředěním apod. Mohou využít:
        • individuální konzultace při studijním selhávání, při specifických či nespecifických poruchách učení či při výchovných obtížích a poruchách chování;
        • individuální hodiny reedukace (náprav) jako žák se specifickými poruchami učení;
        • individuální konzultace a podporu jako mimořádně talentované a nadané dítě;
        • konzultace o problémech s učením, vztahy s vrstevníky, učiteli, rodiči apod.

Rodiče mohou se školním speciálním pedagogem individuálně konzultovat:
        • studijní a výchovné problémy dětí;
        • použití metod reedukace specifických poruch učení a forem práce v domácím prostředí;
        • doporučení vhodných pomůcek a podpůrných opatření;
        • individuální podporu talentovaného a mimořádně nadaného dítěte;
        • v případě zájmu možnost společného setkávání s jinými rodiči dětí se specifickými poruchami učení.

Pedagogové mohou úzce spolupracovat se školním speciálním pedagogem a konzultovat:
        • individuálně výukové a výchovné problémy žáků;
        • volbu vhodných výukových metod a strategií spolu s formou reedukace;
        • podporu a pomoc při vytváření i hodnocení individuálních vzdělávacích plánů pro žáky;
        • cílenou formu podpory u jednotlivých žáků ve spolupráci s asistentem pedagoga.